?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Leśna ścieżka edukacyjna

Piątek, 10 listopada 2006 roku

Leśna ścieżka edukacyjna

 

długość trasy – 3 km -

 

 

 

 

Leśna ścieżka edukacyjna powstała z inicjatywy nauczycieli biologii, uczących w gimnazjach na terenie gminy Poniec – Rosławy i Mariusza Kędzierskich, którzy zaprosili do współpracy przy jej tworzeniu i finansowaniu takie instytucje i firmy jak: Koło Łowieckie nr 18 „Diana” w Poniecu, Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Gostyniu, Nadleśnictwo Karczma Borowa, Gminę Poniec oraz P.P.H.U. „GRANDEL” w Pile.

 

 

 

 

Na dwóch zróżnicowanych czasowo i częściowo pokrywających się trasach ścieżki zlokalizowano 35 tablic edukacyjnych zawierających ważne i ciekawe informacje dotyczące lasu jako ekosystemu oraz zawiązanej z nim gospodarki leśnej i łowieckiej. Ciekawa forma przedstawionych na tablicach zagadnień oraz możliwość odniesienia ich do otoczenia jest najlepszą formą zdobywania informacji pozwalających dostrzec jego skomplikowaną strukturę, nieprzebraną różnorodność, zrozumieć mechanizmy jego funkcjonowania, rolę w życiu człowieka i w końcu konieczność utrzymania go w dobrym stanie i kondycji dla następnych pokoleń.

 

 

 

 

Obie ścieżki rozpoczynają się i kończą przy domku myśliwskim „Frankówka”. Tablice zlokalizowane są na skrzyżowaniach duktów leśnych i zaopatrzone są w tabliczki wskazujące kierunek dalszej wędrówki. Lokalizacja tablic umożliwia przebycie ścieżek zarówno pieszo, na rowerach jak i powozach konnych.

 

Ścieżka krótka – oznaczona kolorem niebieskim – przeznaczona jest dla młodszych dzieci (w wieku przedszkolnym i początkowych klas szkoły podstawowej) oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 1,5 godz. w otoczeniu lasu.

 

Ścieżka długa – oznaczona kolorem żółtym– przeznaczona jest dla starszych dzieci (końcowych klas szkoły podstawowej), młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych oraz dla tych którzy chcą nie tylko przyjemnie ale także pożytecznie spędzić ok. 2,5 godz. w otoczeniu lasu.

 

Leśna ścieżka edukacyjna zlokalizowana w sąsiedztwie domku myśliwskiego „Frankówka” – ok. 2 km od wsi Janiszewo, gmina Poniec, powiat Gostyń, woj. wielkopolskie. Przy drodze Poniec – Leszno znajduje się drogowskaz kierujący w polną drogę dojazdową do ścieżki i „Frankówki”.

 

drukuj prześlij

Czytaj również

 • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

  czytaj całość
 • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl