?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Szlak Czartoryskich

Piątek, 10 listopada 2006 roku

Szlak Czartoryskich

 

długość trasy – 25,5 km -

 

 

Trasa: Poniec – Dzięczyna – Karzec – Sarbinowo – Włostki – Karzec – Rokosowo – Drzewce – Śmiłowo – Poniec

 

 

Trasa prowadzi przez tereny stanowiące niegdyś własność rodu Czartoryskich.

 

 

 

Ratusz w Poniecu

 

 

Wyjeżdżając z Ponieca mijamy budynek Przedszkola Samorządowego w Poniecu, cmentarz parafialny, hutę szkła Gospodarczego GLOSS i kierujemy się wzdłuż torów kolejowych linii Leszno- Ostrów Wlkp. w kierunku wsi Dzięczyna. Po drodze rozciąga się szeroki widok na dolinę Rowu Polskiego nad którą leży Poniec. W dolinie Rowu Polskiego zostały odnalezione jedne z najstarszych śladów stałego osadnictwa wczesnośredniowiecznego w rejonie Ponieca.

 

Po przejechaniu ok. 2 km docieramy do Dzięczyny, która w roku 1890 przeszła w ręce Czartoryskich. Wcześniej, w wieku XVI-XVIII, wieś słynęła jako zdrojowisko, obecnie w parku podworskim zachowały się jedynie resztki dawnej studzienki zdrojowej. Współczesną atrakcją Dzięczyny są duże stawy powstałe w wyrobiskach po wydobyciu żwiru. Linia brzegowa, pełna małych półwyspów, zatok i wysepek, jest prawdziwym rajem dla wędkarzy.

 

Po krótkim wypoczynku nad stawami wyjeżdżamy na drogę prowadzącą do Karca. Dziś to niewielka osada, w średniowieczu prawdopodobnie stanowiła siedzibę kasztelana. Z Karca udajemy się do Sarbinowa, gdzie możemy podziwiać klasycystyczny pałac. Na terenie wsi znajdują się również ciekawe obiekty sztuki sakralnej – figury przydrożne.

 

Z Sarbinowa wyruszamy tą samą drogą, którą przybyliśmy, na skrzyżowaniu dróg w Karcu kierujemy się do Rokosowa. W centrum wsi znajduje się zespół pałacowo-parkowy, siedziba Czartoryskich.

 

 

 

Pałac w Rokosowie

 

 

Trójkondygnacyjny pałac zbudowany w latach 1849-1854 otoczony z trzech stron fosą wykorzystywany jest dziś jako Ośrodek Doskonalenia Kadr, odbywają się w nim szkolenia, konferencje, seminaria, koncerty muzyczne...

 

Kolejny przystanek, po przejechaniu ok. 2 km z Rokosowa, mamy w Drzewcach. Wieś ta powstała w XIV wieku na miejscu młodego lasu. Obecnie wieś ma zabudowę typu ulicówki. W jej centrum znajduje się dawny budynek szkolny. Zespół dworsko-pałacowy położony jest na skraju wsi. Przechodząc się po parku znajdziemy ruiny pochodzącej z połowy XIX wieku neogotyckiej kaplicy.

 

Stąd wyruszamy w drogę powrotną do Ponieca, mijając po drodze wieś Śmiłowo.

 

drukuj prześlij

Czytaj również

 • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

  czytaj całość
 • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl