?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Szlak Mickiewiczowski

Piątek, 10 listopada 2006 roku

Szlak Mickiewiczowski

 

długość trasy – 24,5 km -

 

 

Trasa: Poniec – Śmiłowo – Lubonia – Oporówko – Oporowo – Łęka Wielka – Łęka Mała – Czarkowo – Drzewce – Śmiłowo – Poniec

 

 

Trasa prowadzi przez miejscowości związane z pobytem na tym terenie Adama Mickiewicza w roku 1831. Poznając miejsca, w których przebywał nasz wielki wieszcz, pokonujemy prawie 25 km.

 

Wyjeżdżamy z Ponieca, i przez Śmiłowo trafiamy do Luboni, miejscowości położonej wprawdzie w gminie Krzemieniewo, ale należącej od średniowiecza do parafii ponieckiej.

 

We wsi zachowały się budynki dworskie i folwarczne. Pałac otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym, topolową aleję w lubońskim parku nazwano aleją Mickiewicza, a skupisko głazów położone naprzeciwko dworku – ławką Mickiewicza. W ścianę dworku w 1960 roku wmurowano pamiątkową tablicę upamiętniającą wizytę poety. 2 km dalej znajduje się wieś Oporówko, która wchodziła w skład majątku Lubonia, a po roku 1809 w skład majątku Oporowo, właścicielem którego był, tak samo jak Luboni, ród Morawskich. Zbliżając się do Oporowa z daleka widzimy wieżę kościelną, przy świątyni pochowani są członkowie rodu Morawskich. We wschodniej części wsi znajduje się dwór i folwark. Cechą charakterystyczną oporowskiego dworu jest jego mieszany styl. Cześć główna nosi wyraźne cechy klasycystyczne, natomiast skrzydła są neobarokowe.

 

 

 

Dwór w Oporowie

 

 

Dwór jest otoczony pięknym parkiem krajobrazowym.

 

Dalsza trasa prowadzi w kierunku miejscowości Łęka Wielka, tym samym opuszczamy gminę Krzemieniewo i wracamy na teren gminy Poniec. Obiektem, który warto tutaj obejrzeć jest znajdujący się w południowej części wsi pałac, zbudowany w stylu neogotyckim. Pałac położony jest w parku krajobrazowym, w którym można spotkać białe topole wejmutki, klony, jesiony i platany.

 

Przez wieś udajemy się w kierunku skrzyżowania drogi Poniec – Gostyń. Droga w lewo prowadzi do wsi Łęka Mała. Jest to miejscowość pozbawiona większych atrakcji turystycznych. Na rozstaju dróg zachowała się przydrożna kapliczka z rzeźbą artysty ludowego.

 

Dojeżdżamy alejką ocienioną starym drzewostanem do Czarkowa. Wieś jest położona nad Czarną Kałużą. W odległości 300 m na zachód od wioski odkryto ślady grodziska średniowiecznego. Atrakcją Czarkowa jest „zameczek”. Około 200 m od drogi, na środku stawu wśród drzew na malowniczej wysepce, widoczne są ruiny, do wnętrza których prowadzą łukowato zakończone bramy. Jest to pozostałość po dawnej lodowni. Na wyspę nie ma przejścia.

 

Powracamy na drogę prowadzącą do Ponieca. Na zakręcie u wylotu wsi znajduje się barokowa kapliczka wykonana przez nieznanego artystę ludowego.

 

Z Czarkowa przejeżdżamy około 2 km do Drzewiec, kolejnej miejscowości upamiętniającej pobyt Mickiewicza. Bawił tutaj Mickiewicz, co potwierdza fragment pamiętnika Konstancji Morawskiej, we dworze znajdującym się na skraju wsi.

 

 

 

Dworek w Drzewcach

 

 

W parku znajdują się ruiny neogotyckiej kaplicy. Wyjeżdżamy z Drzewiec i przez wieś Śmiłowo wracamy do Ponieca.

 

drukuj prześlij

Czytaj również

 • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

  czytaj całość
 • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl