?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Trasa zachodnia - Stanisława Helsztyńskiego

Piątek, 10 listopada 2006 roku

Trasa zachodnia – Stanisława Helsztyńskiego

 

długość trasy – 18 km -

 

 

Trasa: Gostyń – Gola – Kosowo – Klony – Stary Gostyń – Gostyń

 

 

Trasa ta przebiega przez miejscowości, z którymi związany był Stanisław Helsztyński, urodzony w Kosowie historyk literatury angielskiej i polskiej, prozaik, poeta i tłumacz.

 

W Gostyniu zbieramy się na parkingu przy supermarkecie TESCO i ruszamy w kierunku Goli.

 

W XIX wieku właścicielami Goli byli Potworowscy. Ich siedzibą był pałac zbudowany w końcu XVIII w. w stylu klasycystycznym. Jest to budowla od frontu ozdobiona pilastrami w formie kolumn korynckich, zwieńczona niewysoką attyką z barokowym szczytem z herbem Potworowskich. W części pomieszczeń zachowały się sufity ze sztukateriami i stare posadzki. Część pomieszczeń przeznaczono na pokoje gościnne, gdyż Golę odwiedzają goście zagraniczni i polscy turyści z kół myśliwskich.

 

 

 

Pałac w Goli

 

 

Z Goli udajemy się do Kosowa, wsi rodzinnej Stanisława Helsztyńskiego - wielkiego znawcy Wielkopolski. We wsi można podziwiać piękny kompleks parkowy oraz pałac - obecnie siedzibę filii Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu.

 

 

 

Pałac w Kosowie

 

 

Dalej trasa prowadzi leśnymi alejkami do osady Klony. W 1939 roku w pobliskiej żwirowni w zbiorowej egzekucji zginęli mieszkańcy Ziemi Gostyńskiej.

 

 

 

Pomnik na Klonach w miejscu stracenia mieszkańców ziemi gostyńskiej

 

 

Na leśnej polanie, na terenie Koła Łowieckiego „DROP” w Klonach odbywają się często imprezy integracyjne, ogniska i spotkania, można więc tam odpocząć na drewnianej ławeczce, posilić się.

 

Po krótkiej przerwie kierujemy się do Gostynia Starego. Na obrzeżach starogostyńskiego lasu znajduje się rezerwat roślin błotnych "Torfowisko Źródliskowe w Starym Gostyniu" o powierzchni 3,58 ha powołany w 1963r. w celu zachowania źródliskowego torfowiska niskiego z rzadkimi gatunkami roślin kalcyfilnych.

 

W rezerwacie występuje około 250 gatunków roślin naczyniowych i zarodnikowych z typowo wykształconym zespołem situ tępokwiatowego i jego ogniwami sukcesyjnymi. Do rzadkich i bardzo rzadkich roślin należą: marzyca ruda, sit tępokwiatowy, turzyca Davalla, turzyca dwupienna, lipiennik Loesela, pływacz drobny, pływacz pośredni, tłustosz pospolity, ponikło skąpokwiatowe.

 

W drodze powrotnej do Gostynia należy wstąpić do wsi, gdzie wart uwagi jest kościół parafialny pod wezwaniem Św. Marcina pochodzący z XIV w.

 

 

 

Kościół w Starym Gostyniu

 

drukuj prześlij

Czytaj również

 • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

  czytaj całość
 • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl