?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

Wtorek, 20 marca 2018 roku

Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny. Na uroczystość zorganizowaną z tej okazji w sali GOK „Hutnik” (15.03.2018 r.) przybyło ponad 300 osób. A samo stowarzyszenie liczy obecnie w całym powiecie gostyńskim 1462 członków.
Przewodniczący Zarządu Rejonowego PZERiI w Gostyniu Mirosław Maćkowiak powitał seniorów i przybyłych gości na czele ze Starostą Gostyńskim Robertem Marcinkowskim. Mirosław Maćkowiak złożył też wszystkim przybyłym paniom życzenia z okazji Dnia Kobiet.
Zaprosił też seniorki i seniorów do udziału w przygotowywanych przez Zarząd Rejonowy wycieczkach do: Białowieży, w Tatry i Pieniny, na Suwalszczyznę i do Grodna. Poinformował też, że przygotowywany jest wyjazd na turnus rehabilitacyjny do nadmorskiego Dziwnówka.

Do życzeń dołączyli się przybyli goście. Burmistrz Gostynia, oprócz ciepłych życzeń, zapowiedział rozbudowę Domu Dziennego Pobytu, na co gmina pozyskała prawie 290 tysięcy złotych z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Podarował też przybyłym seniorkom flagi narodowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i z okazji 740 rocznicy lokacji Gostynia. Zapowiedział szereg wesołych imprez upamiętniających te rocznice.

Swój podziw i szacunek dla kobiet seniorek wyraził Starosta Gostyński Robert Marcinkowski, który m.in. poinformował: o zmodernizowaniu wspólnie z Gminą Gostyń ul. Mostowej, co stało się za sprawą wniosku, który padł właśnie na jednym z wcześniejszych spotkań seniorów; o uruchamianej rozbudowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu, na co Powiat Gostyński pozyskał 5 milionów złotych; oraz o przygotowaniach do rozpoczęcia ważnej dla wszystkich mieszkańców powiatu inwestycji rozbudowy szpitala gostyńskiego, na co Powiat Gostyński pozyskał środki z Unii Europejskiej. To kolejny krok po termomodernizacji szpitala. Ta inwestycja będzie kosztowała 7 milionów złotych. Starosta Robert Marcinkowski zapowiedział też wiele dużych wydarzeń kulturalnych, towarzyszących obchodom rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. M.in. zaprosił już seniorów na pożegnanie lata przygotowywane wspólnie z Gminą Piaski, na którym wystąpi Maryla Rodowicz. Wręczył też przybyłym paniom kwiaty.

Kierownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostyniu Teresa Klonowska oprócz życzeń dla pań złożyła też życzenia panom z okazji minionego Dnia Mężczyzny. Z kolei dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, oprócz życzeń, przypomniał, że pod koniec marca ruszą dofinansowania w powiecie dla osób niepełnosprawnych i schorowanych. W tym roku priorytetem będą likwidacje barier architektonicznych, technicznych i komunikacyjnych w miejscu zamieszkania tych osób oraz dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, a także umożliwianie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Zaznaczył, że, niestety, zabraknie środków na turnusy rehabilitacyjne, dlatego zachęcał już teraz do korzystania z wyjazdów sanatoryjnych, dofinansowywanych z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Przedstawiciel Zarządu PZERiI Mirosław Maćkowiak wyraził w imieniu środowiska seniorów żal, że rząd zrezygnował z obiecanego programu „500 plus dla seniora”. Podkreślił, że przecież emerytury większości seniorów są bardzo niskie i zwłaszcza osobom samotnym nie wystarczają przy obecnych podwyżkach na życie.

Wesołym i miłym akcentem uroczystości okazał się występ kapeli „Malińczoki”, działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Piaskach.
Spotkanie zakończyły rozmowy przy kawie. Uczestnicy świątecznego spotkania miło spędzili czas i pokazali, że najważniejsza jest radość i pogoda ducha, które sprawiają, że wiek staje się mało istotny.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu.

drukuj prześlij

Czytaj również

 • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

  czytaj całość
 • Niecodzienna lekcja języka angielskiego

  Wtorek, 20 marca 2018 roku

  13 marca 2018 roku ZSOiZ w Krobi odwiedzili Dicle i Aykut z Turcji. W ramach programu European Voluntary Service mieszkają oni od kilku miesięcy w Lesznie, spotykają się z uczniami, aby wspólnie poznawać różnorodność kulturową krajów Europy i doskonalić swój angielski.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl