?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Szlak Powstańców Wielkopolskich

Piątek, 10 listopada 2006 roku

Szlak Powstańców Wielkopolskich

 

długość trasy – 18,5 km -

 

 

Trasa: Poniec – Miechcin – Janiszewo – Waszkowo – Zawada – Gościejewice – Wydartowo – Sowiny – Poniec

 

 

Trasa wycieczki pokrywa się z linią frontu w okresie Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Na niej turysta znajdzie wiele miejsc Pamięci Narodowej związanych z tym jedynym zwycięskim w dziejach Polski powstaniem.

 

Wycieczkę rozpoczynamy od małego placu przed Komisariatem Policji, znajduje się na nim tablica pamiątkowa informująca, że w okresie Powstania Wielkopolskiego w tym budynku mieścił się sztab dowództwa frontu południowo-zachodniego. Przed posterunkiem policji znajduje się również głaz, na którym umieszczono tablicę upamiętniającą wydarzenia lat 1918-1919. Kilkadziesiąt metrów od posterunku znajduje się kino, to właśnie tutaj odbyła się zbiórka ochotników do powstania. Wyjeżdżając z Ponieca w kierunku Leszna mijamy „szwedzką mogiłę” i udajemy się do Miechcina. Do wsi prowadzi malownicza aleja. Przed wjazdem do wsi, po prawej stronie, został ustawiony głaz upamiętniający miejsce śmierci powstańca wielkopolskiego Jana Drożdżyńskiego. Miechcin w okresie Powstania Wielkopolskiego znajdował się na pierwszej linii frontu. Tak samo, jak Janiszewo oraz Waszkowo. Dojeżdżając do Waszkowa, około 30 metrów przed tablicą miejscowości, po lewej stronie dostrzegamy głaz pamiątkowy upamiętniający śmierć Józefa Kusza w dniu 19 stycznia 1919r. Po wjeździe do wsi widzimy po prawej stronie drogi zabudowania folwarczne wraz z dworem. Zaraz za zabudowaniami dworskimi widoczna jest dawna „pastorówka”, pełniąca w okresie powojennym funkcję szkoły. Dalej, otoczony starym drzewostanem, znajduje się Kościół św. Antoniego.

 

Po opuszczeniu Waszkowa jedziemy zaledwie 100 m w stronę Ponieca i koło przydrożnego krzyża skręcamy w prawo i dojeżdżamy do odległej około 1 km Zawady. Ta niewielka wieś składa się zaledwie z kilku gospodarstw.

 

Następnie udajemy się do Gościejewic, u zbiegu dróg znajduje się następny kamień upamiętniający śmierć kilkunastu powstańców wielkopolskich, poległych w styczniu 1919 roku. Jest to okazały głaz narzutowy odsłonięty w dniu 22 maja 1959 roku.

 

Z Gościejewic przez Wydartowo wjeżdżamy do Sowin. Również ta miejscowość jest związana z wydarzeniami Powstania Wielkopolskiego. Wielu mieszkańców miejscowości wstąpiło ochotniczo do wojsk powstańczych. Mimo niemieckich ataków artyleryjskich siły powstańcze utrzymywały w swych rękach wioskę.

 

Z Sowin kierujemy się w stronę Ponieca. Dojeżdżając do miasteczka położonego w dolinie, ze wzgórza widzimy jego panoramę. Dojeżdżamy do miejskiego cmentarza, gdzie spoczywają Powstańcy Wielkopolscy. Zaraz za bramą cmentarza znajduje się kwatera mogił powstańców. Na cmentarzu pochowano między innymi Józefa Kusza, Jana Drożdżyńskiego i Leona Piosika. Obok pomnika powstańczego znajduje się mogiła zmarłego w 1960 roku dowódcy kompanii ponieckiej – sierżanta Michała Kaźmierczaka.

 

drukuj prześlij

Czytaj również

  • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

    czytaj całość
  • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

    czytaj całość
  • Godziny urzędowania

    Starostwo Powiatowe
    pon. od 800 do 1600
    wt. - pt. od 700 do 1500
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 256
    Wydział Komunikacji
    pon. od 830 do 1530
    wt. - pt. od 730 do 1430
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 154
  • Obsługa Klienta

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. 65 575 25 53
    starostwo@gostyn.pl
    Sekretariat Starosty
    tel. 65 572 26 63 /
    65 575 25 13
    fax. 65 572 31 46
    kancelaria@powiat.gostyn.pl