?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Organizacje pozarządowe : Program Grantów Społecznych
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec

Program Grantów SpołecznychPostawiły na zdrowy smak wiejskich specjałów

Środa, 12 października 2016 roku

Koła Gospodyń Wiejskich, z Gminy Piaski, aktywnie uczestniczą w życiu kulturalnym i społecznym swoich miejscowości. Włączają się w ich realizację a często są inicjatorami działań lokalnych.

W swoich działaniach kultywują idee zapoczątkowane przez ich babcie i mamy, aktywnie działają i organizują życie w swoich wioskach, modernizują świetlice, budują place zabaw. Od wielu lat przygotowują najlepsze wypieki na dożynki, spotkania wiejskie i pikniki. Wyszukują – z domowych zapisków mam i babć przepisów, które potem wspólnie przygotowują. Często mówią głośno, że wokół pełno niezdrowej, “bylejakiej” i niesmacznej żywności. Boleją nad tym, że dzieci i całe rodziny jedzą szybkie niezdrowe posiłki. Działając od lat na niwie społecznej przygotowując posiłki, zawsze dokładały starań aby ciasta, soki, przetwory proponowane gościom nie tylko smakowały ale były przede wszystkim zdrowe.
Stąd pomysł stworzenia wielkiej księgi zdrowej żywności. Chcą w ten sposób zachęcić swoje koleżanki, sąsiadki, mamy i własne córki do spoglądania na swoje ogródki i sady jako na miejsce gdzie można znaleźć produkty do stworzenia zdrowych specjałów. Panie postanowiły, że “zdmuchną kurz” ze starych pożółkłych kartek skrywanych w domowych zeszytach i przygotują zdrowe przetwory, którymi poczęstują swych gości.

Jesień to czas przygotowywania przetworów, nie inaczej jest w Kołach Gospodyń działających na terenie Gminy Piaski. Dzięki wsparciu w ramach Programu Grantów Społecznych kwotą 2000 zł realizowany jest projekt: „Zdrowy smak wiejskich specjałów”. Wśród lokalnych produktów przygotowano dżemy z czarnej porzeczki, soki wiśniowe, dżemy truskawkowe i morelowe, a także przetwory ze śliwek i sok z mięty. Wcześniej odbyły się także warsztaty kulinarno /dietetyczne, a także spotkanie informacyjne dla Kół Gospodyń Wiejskich. Efektem projektu będzie przygotowanie 180 sztuk zdrowych przetworów opisanych i ozdobionych rękodziełem Warsztatów Terapii Zajeciowej.

Opracowanie: KGW Piaski

drukuj prześlij

Czytaj również

 • Zakończenie projektu PGS w Strzelcach Wielkich

  Czwartek, 26 października 2017 roku

  W niedzielę 15 października zakończyła się realizacja projektu "Nie x-box , tablet i komórka, lecz mieszkańców łączy siatka na piasku i stare gry z podwórka". Oferta sportowo-rekreacyjna w Strzelcach Wielkich poszerzyła się o boisko do siatkówki plażowej.

  czytaj całość
 • Pograli na boisku i hali, czekają na lód

  Wtorek, 24 października 2017 roku

  Tygrysy Gostyń to drużyna hokeistów związana z Gostyniem. Już po raz drugi trenerzy zaprosili dzieci i młodzież do gry w tę dyscyplinę sportową. Hokej to sport, który dopiero rozwija się w naszym mieście. Z powodu  braku całorocznego lodowiska zajęcia odbywały się na boisku lub w hali sportowej.

  czytaj całość
 • Godziny urzędowania

  Starostwo Powiatowe
  pon. od 800 do 1600
  wt. - pt. od 700 do 1500
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 256
  Wydział Komunikacji
  pon. od 830 do 1530
  wt. - pt. od 730 do 1430
  63-800 Gostyń
  ul. Wrocławska 154
 • Obsługa Klienta

  Biuro Obsługi Klienta
  tel. 65 575 25 53
  starostwo@gostyn.pl
  Sekretariat Starosty
  tel. 65 572 26 63 /
  65 575 25 13
  fax. 65 572 31 46
  kancelaria@powiat.gostyn.pl