?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Gdy się rozwodzicie, zadbaj o dziecko

Środa, 27 grudnia 2017 roku

Separacja czy rozwód i rozstanie się rodziców jest zawsze dramatem dla dziecka. I nie jest ważne, czy ma ono pięć lat, czy też piętnaście i już więcej rozumie. W sytuacji rozstania rodziców dzieci są zagubione, rozdarte, nie potrafią zrozumieć tego, dlaczego ich ukochani rodzice, najważniejsze dla nich osoby na świecie, postanowili się rozstać.

Dzieci zawsze kogoś wtedy obwiniają oraz niewiarygodnie cierpią. Zadaniem nas dorosłych jest sprawienie, aby te cierpienia były minimalizowane na tyle, ile to możliwe oraz wytłumaczenie swoim dzieciom, że dla nich to nie oznacza dużej zmiany. Jest to trudne, gdyż dzieci mają poczucie, że wali się ich cały dotychczasowy świat.

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co należy robić, aby dziecko jak najmniej cierpiało z powodu separacji  czy rozwodu.

1.      Pamiętajcie, że dla swojego dziecka, zwłaszcza dla małego, jesteście najbliższymi i najważniejszymi osobami i to wy budujecie w nim poczucie trwałości oraz bezpieczeństwa. Z chwilą, gdy jedno z was wyprowadzi się z domu, dziecko będzie odczuwać stratę i pewien rodzaj pustki, a także rozdarcie i niepewność, dlaczego tak się dzieje. Musicie więc oboje rodzice postarać się o to, żeby dziecko nie odczuło waszego rozwodu jako rozstania z jednym z rodziców. Ustalcie między sobą i zapewnijcie możliwie częste spotkania dzieci z rodzicem, który się wyprowadził. To wyraźnie zmniejszy u dziecka brak poczucia trwałości jego świata.

2.      Musicie zdać sobie sprawę, że bardzo często dzieci szukają winy w sobie. Myślą, że kłócicie się przez nie, ponieważ was zawiodły: bo dostały gorszą ocenę, bo uderzyły kolegę, bo pyskowały czy narozrabiały. Dzieci wierzą, że jeśli poprawią swoje zachowanie, wy przestaniecie mieć powód, aby między sobą walczyć. Warto więc wytłumaczyć waszemu dziecku, że wasz rozwód nie ma nic wspólnego z jego zachowaniem. Możecie to zrobić razem lub każde z was oddzielnie – ważne, żebyście byli w tej kwestii zgodni. To pomoże dziecku nie obarczać się winą za to, co się dzieje między wami jako rodzicami.

3.      Nie róbcie awantur w domu. Choć często jest trudno utrzymać emocje w ryzach, zwłaszcza gdy rozwód spowodowany jest odejściem jednego z was do drugiej osoby, to jednak postarajcie się nie kłócić przy dzieciach. Dzieci zawsze boją się bowiem krzyku, jest to dla nich trudna i niezrozumiała forma rozmowy, dzieci też doskonale wyczuwają w niej agresję oraz niebezpieczeństwo. Przez wasze kłótnie, awantury oraz podniesione głosy dziecko będzie zastraszone i zdecydowanie straci poczucie bezpieczeństwa, a dom przestanie mu się kojarzyć z dobrem oraz ciepłem.

4.      Oskarżanie się i wzajemne obwinianie  jest typowym zachowaniem u osób, które się rozstają. Rzadko która separacja czy rozwód przechodzi łagodnie i bez wzajemnych pretensji. Wszelkie pretensje i animozje zachowajcie tylko dla siebie, wasze dziecko nie chce ich słuchać. To bardzo trudna dla dziecka sytuacja, ponieważ rozstaje się ono z jednym z rodziców i będzie widywało go tylko wtedy, kiedy wy to między sobą ustalicie lub sąd to określi. To trudne, ale bardzo ważne zadanie dla każdego z rozstających się rodziców: Nie próbuj nastawiać dziecka źle wobec swojego męża lub swojej żony, nawet jeśli twój partner czy partnerka wyrządzili ci wielką krzywdę. Bo dziecko potrzebuje obojga rodziców i nie chce oraz nie powinno słuchać, że jego mama czy tata źle postąpili i to przez nich rozpadała się wasza rodzina. W ten sposób być może zemścisz się na żonie czy mężu, ale najbardziej skrzywdzisz i zranisz swoje dziecko.

5.      Obserwuj i reaguj na potrzeby dziecka.  Jeśli zobaczysz, iż dziecko podczas waszego rozstania bardzo się zmienia – staje się wycofane i zamknięte albo wręcz przeciwnie, nachalne i agresywne, powinieneś od razu reagować. W ten sposób wasze dziecko pokazuje wam, że ma poważny problem, że nie potrafi sobie poradzić z tym, co się wokół niego dzieje, że czuje się zagrożone i prawdopodobnie próbuje nakłonić was do zejścia się. Na wszystkie niepokojące sygnały musicie wspólnie reagować, na przykład zapewniając dziecku pomoc psychologa. Pamiętajcie także, że dla dobra dziecka warto zakopać topór wojenny i chociażby raz na dwa tygodnie wspólnie wychodzić do kina albo na lody. Być może będzie was to sporo kosztować, ale powinniście to zrobić dla waszego dziecka.

Publikacja ukazuje się w ramach projektu „Mocna rodzina” realizowanego przy dofinansowaniu Wojewody Wielkopolskiego oraz Powiatu Gostyńskiego i przy udziale środków finansowych Stowarzyszenia „DZIECKO”.

Opracowanie: PCPR w Gostyniu      

drukuj prześlij

Czytaj również

  • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

    czytaj całość
  • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

    czytaj całość
  • Godziny urzędowania

    Starostwo Powiatowe
    pon. od 800 do 1600
    wt. - pt. od 700 do 1500
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 256
    Wydział Komunikacji
    pon. od 830 do 1530
    wt. - pt. od 730 do 1430
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 154
  • Obsługa Klienta

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. 65 575 25 53
    starostwo@gostyn.pl
    Sekretariat Starosty
    tel. 65 572 26 63 /
    65 575 25 13
    fax. 65 572 31 46
    kancelaria@powiat.gostyn.pl