?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Jak zmniejszyć niepowodzenia szkolne? Warsztaty dla rodzin zastępczych i specjalistów

Poniedziałek, 05 lutego 2018 roku

Znaczna grupa dzieci wykazuje niedojrzałość w zakresie sprawności ruchowej i oraz niestabilności postawy. Taka niedojrzałość neuromotoryczna jest często pozostałością niewygaszenia w pełni odruchów pierwotnych. Dodatkowo badania naukowe wskazują na bezpośredni związek między niedojrzałością układu ruchowego a problemami w szkole.

By przybliżyć ten problem rodzicom zastępczym, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zorganizowało w Starostwie Powiatowym w Gostyniu i w siedzibie PCPR warsztaty dla  rodziców zastępczych i specjalistów wspierających pracę rodzin. Dwudniowe warsztaty poprowadziła Iwona Palicka, specjalista psychologii klinicznej, neuropsycholog i terapeuta integracji sensorycznej – trener Instytutu Psychologii Neurofizjologicznej INPP Polska.

Część pierwsza warsztatów, w której uczestniczyli rodzice zastępczy i specjaliści PCPR w Gostyniu, poświęcona była wspomaganiu rozwoju dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi. Uczestnicy poznali i praktycznie przećwiczyli pełen program 24 ćwiczeń integrujących odruchy. Jego realizacja trwa od 9 do 12 miesięcy. Ćwiczenia wykonuje się przez 5 dni w tygodniu, najlepiej przed popołudniowym odrabianiem lekcji przez dzieci. Ćwiczenia zajmują do 15 minut. Prawidłowo i konsekwentnie zrealizowany program pozwala wygasić odruchy pierwotne i zastąpić je w pełni reakcja i posturalnymi, co znacząco usprawnia i ułatwia funkcjonowanie dziecka i osiąganie dobrych wyników szkolnych.  

Część druga, dedykowana specjalistom wspierającym rodziny zastępcze, to Program Interwencyjny Sally Goddard Blythe, oparty o integrację odruchów oraz ocenę neuromotorycznej  gotowości dziecka do nauki testami przesiewowymi INPP. Szkolenie to poświęcone było posługiwaniu się testami diagnostycznymi i arkuszami wyników oraz programem ćwiczeń. Uczestnicy zapoznali się praktycznie z serią testów przesiewowych dla dzieci w wieku 4-7 lat, pozwalających sprawdzić obecność trzech odruchów, kontrolę równowagi statycznej, koordynację, percepcję wzrokową oraz integrację wzrokowo-ruchową. Omówiono też i przepracowano podobną serię testów przesiewowych dla dzieci od 7. roku życia wzwyż.

Istnieje wiele programów ruchowych, jednak model opracowany przez angielski Instytut Psychologii Neurofizjologicznej (The Institute for Neuro-Physiological Psychology – INPP) ma charakter unikatowy, ponieważ został sprawdzony w praktyce, a także umożliwia ocenę stanu układu neuromotorycznego u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na początku oraz po zakończeniu programu.  

Opracowanie: PCPR w Gostyniu

drukuj prześlij

Czytaj również

  • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

    czytaj całość
  • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

    czytaj całość
  • Godziny urzędowania

    Starostwo Powiatowe
    pon. od 800 do 1600
    wt. - pt. od 700 do 1500
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 256
    Wydział Komunikacji
    pon. od 830 do 1530
    wt. - pt. od 730 do 1430
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 154
  • Obsługa Klienta

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. 65 575 25 53
    starostwo@gostyn.pl
    Sekretariat Starosty
    tel. 65 572 26 63 /
    65 575 25 13
    fax. 65 572 31 46
    kancelaria@powiat.gostyn.pl