?> Strona Powiatu Gostyńskiego : Aktualności
Gmina Borek Borek Wlkp
Gmina Gostyń Gostyń
Gmina Krobia Krobia
Gmina Pępowo Pępowo
Gmina Piaski Piaski
Gmina Pogorzela Pogorzela
Gmina Poniec Poniec


Aktualności

Twórcze podejście do lektur

Czwartek, 21 grudnia 2017 roku

Stowarzyszenie Nowoczesna Szkoła, działające przy ZSOiZ w Pogorzeli, zorganizowało konkurs literacki pod hasłem „Zabawy fabularne z lekturami”. Jego przeprowadzenie było możliwe dzięki dotacji otrzymanej z powiatu gostyńskiego na realizację zadania publicznego pod tytułem „Zorganizowanie konkursu lub cyklu konkursów służących popularyzacji nauk humanistycznych”.

Konkurs adresowany był do uczniów wszystkich szkół z terenu powiatu gostyńskiego i przeprowadzony został w trzech kategoriach wiekowych obejmujących szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Polegał na napisaniu pracy literackiej, która musiała być zmienionym zakończeniem lub dalszym ciągiem wybranej lektury.Łącznie na konkurs wpłynęły 62 prace z 15 szkół. Zostały one zanalizowane i ocenione przez Komisję Konkursową złożoną z następujących nauczycieli języka polskiego: Barbara Roszak, Grażyna Wachowiak i Alfred Siama.

Wśród uczestników ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wytypowano po 3 laureatów, przyznając im miejsca od I do III. Ponadto w kategorii szkół podstawowych dwóm uczestnikom przyznano ex aequo II miejsce. W ten sposób wyłonionych zostało łącznie 10 laureatów, którzy otrzymali nagrody.

Celem konkursu było rozbudzenie wśród młodzieży szkolnej pasji czytelniczych, a także talentów literackich, które na pewno drzemią w niejednym uczniu. Biorąc pod uwagę stosunkowo duże zainteresowanie konkursem oraz wysoki poziom wielu prac, postawić można optymistyczną tezę, że ten cel został osiągnięty.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za intelektualny i piśmienniczy trud.

W kategorii szkół podstawowych I miejsce zajęła: Julia Ciesielska z SP nr 2 w Gostyniu, której opiekunem była Beata Kawczyńska– Konury. Praca literatki opowiadała o dalszym ciągu powieści „Ten obcy” Ireny Jurgielewiczowej. Główni bohaterowie utworu, Ula i Zenek, którzy darzyli się sympatiąw czasach nastoletnich, robią imponujące kariery zawodowe. Ula po obronie doktoratuz medycyny pracuje, jako lekarka w Poznaniu, Zenek natomiast staje się wziętym pisarzem. Po niemalże 20 latach przypadkowo spotykają się w Stryjkowie na wieczorze autorskim Zenona Wójcika. Uczucia z czasów wczesnej młodości odżywają. Zenek proponuje Uli wyjazd do Paryża, na co pani doktor wyraża zgodę. Czytelnik podczas lektury intuicyjnie przeczuwa, że ta miłość ma przed sobą przyszłość.

II miejsce ex aequo zajęła Maria Andrzejewskaz SP w Krobi, której opiekunem była Jolanta Szlachetka. Jej tekst jest kontynuacją „Ani z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery.Autorka wzruszająco nakreśliła duchowe relacje Ani z Mateuszem, którego dziewczyna traktowała jak ojca.

Miejsce III ex aequo należało do Darii Kaźmierczak, z SP w Piaskach i jej opiekunem została Anna Działdowska. Była to kontynuacja powieści „Ania z Zielonego Wzgórza”. Tytułowa bohaterka oddaje się nauczycielskim pasjom. Pomiędzy nią a Gilbertem rodzi się silne uczucie.

III miejsce uzyskał Krzysztof Nowak z SP nr 1 w Gostyniu, jego opiekunem była Romana Wudarska. Jego tekst to dalszy ciąg powieści „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Gdy Staś i Nel dorośli, pobrali się i zamieszkali w Polsce. Pewnego razu Staś nad brzegiem morza znalazł butelkę z karteczką, na której była prośba o pomoc. Nieznajomy podał również współrzędne geograficzne. Małżonkowie wyruszyli na egzotyczną wyspę, by pomóc nieznajomemu. Tam wpadli w ręce dzikich tubylców, lecz dzięki sprytowi Stasia udało im się uwolnić wraz z Johnem, który wysłał błagalny list.

I miejsce w kategorii gimnazjalnej zajęła: Marta Nowak z Gimnazjum w SP nr 1 w Gostyniu, opiekę nad nią sprawowały: Donata Hechmann i Izabela Gawrońska

Jest to inne zakończenie „Małego Księcia”. Tytułowy bohater podczas wędrówki po Ziemi spotyka ludzi, którzy są zapracowani, egoistyczni, opryskliwi i niemili. Na szczęście poznaje w końcu dziewczynę o imieniu Róża, która staje się dla niego bratnią duszą i z którą postanawia spędzić całe życie.

II miejsce uzyskała WiktoriaCyprian z Gimnazjum w SP nr 1 w Gostyniu, opiekunem była Małgorzata Kasprzak. Praca opowiada o dalszym ciągu„Romea i Julii” W. Szekspira. Praca ukazuje tragiczne losy rodziny Montekich, którzy po śmierci syna przeżywają wielki dramat i problemy materialne, doprowadzające ich do śmierci.

III miejsce: Magdalena Błażejczak, Gimnazjum w Szkole Podstawowej w Pogorzeli, opiekun: Elżbieta Talma. Literatka zmieniła fabułę „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Danusia Jurandówna nie umarła po wyzwoleniu z niewoli krzyżackiej, lecz żyła szczęśliwie ze Zbyszkiem, z którym miała troje dzieci. Uważnemu czytelnikowi podczas lektury nasuwa się istotne pytanie: Jak na taki obrót sprawy zareagowała Jagienka?

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Magdalena Glura, z ZSO im. Ziemi Gostyńskiej w Gostyniu, opiekunem była Justyna Niedziela. Jest to inne zakończenie „Antygony” Sofoklesa. Tytułowa bohaterka, uwięziona w grocie, zamierza popełnić samobójstwo. Na szczęście w porę przybywa jej ukochany Hajmon z oznajmieniem, że Kreon postanowił zmienić wyrok. Jednak samobójstwo popełnia jej siostra – Ismena, co jest wielkim ciosem dla Antygony. Dziewczyna o to nieszczęście obwinia Kreona, który wpada w gniew i znowu nakazuje uwięzić Antygonę. Wówczas do akcji zdecydowanie wkracza Hajmon, który uwalnia ukochaną i ucieka z nią w nieznane.

II miejsce uzyskała Katarzyna Waleńska, z ZSR im. Józefa Wybickiego w Grabonogu pod opieką Karoliny Koncewicz. Tekst to dalszy ciąg „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Zosia i Tadeusz mają pięcioro dzieci i są szczęśliwym małżeństwem. Najstarszy syn – Jacek (nadano mu takie imię na cześć słynnego dziadka) zapałał odwzajemnioną miłością do służącej Marianny. Młodzi ukrywają swoje uczucia, gdyż Jacek przewiduje, że ojciec nie wyrazi zgody na ten związek. Istotnie, Tadeusz początkowo ma inne plany w stosunku do syna, lecz widząc autentyczną miłość tych dwojga i radując się pod wpływem narodzin kolejnego potomka, zezwala na ślub.

III miejsce zajęła Julia Kubiak, z ZSOiZim. Ziemi Pogorzelskiej w Pogorzeli,  opiekę sprawowała Barbara Roszak. Inne zakończenie „Antygony”Sofoklesa. Hajmon uwalnia Antygonę i postanawia z nią uciec z Teb. W międzyczasie wieszczek Tejrezjasz przekonuje Kreona, by ten ułaskawił dziewczynę. Skruszony Kreon odwołuje okrutną karę, lecz okazuje się, że dziewczyny już nie ma w grocie. Hajmon i Antygona zostają wkrótce dogonieni przez straże, a Kreon przyznaje się do błędu, zezwala na ślub, legalny pogrzeb Polinejkesa i akceptuje objęcie władzy w Tebach przez swojego syna – Hajmona.

Opracowanie: ZSOiZ w Pogorzeli

drukuj prześlij

Czytaj również

  • "Dzień Kangura" w gostyńskim liceum

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    W czwartek 15 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu odbył się międzynarodowy konkurs matematyczny. Konkurs te stał się swoistą manifestacją o charakterze wspólnej, intelektualnej zabawy, w której wzięła udział grupa młodzieży z ZSO w Gostyniu.

    czytaj całość
  • Seniorzy mimo zimowej aury już powitali wiosnę

    Wtorek, 20 marca 2018 roku

    Oddział Rejonowy w Gostyniu Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – najliczniejszej organizacji pozarządowej w Gostyniu i w powiecie gostyńskim - zorganizował obchody Dnia Kobiet połączone z powitaniem wiosny.

    czytaj całość
  • Godziny urzędowania

    Starostwo Powiatowe
    pon. od 800 do 1600
    wt. - pt. od 700 do 1500
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 256
    Wydział Komunikacji
    pon. od 830 do 1530
    wt. - pt. od 730 do 1430
    63-800 Gostyń
    ul. Wrocławska 154
  • Obsługa Klienta

    Biuro Obsługi Klienta
    tel. 65 575 25 53
    starostwo@gostyn.pl
    Sekretariat Starosty
    tel. 65 572 26 63 /
    65 575 25 13
    fax. 65 572 31 46
    kancelaria@powiat.gostyn.pl